صفحه نخست
ارتباط با ما
همكاري با ما
درباره ما
دريافت خودكار اطلاعات
اشتراك نشريه
نشريه بايو
ارسال به دوستان
صفحه قابل چاپ
مطلب را در سایت خود قرار دهید
بروزرسانی:سه شنبه 20 شهريور 1386
منبع:خبرگزاري فارس
تعداد کلیک : 1006
تعداد نمایش : 1741
امتیاز :فاز نخست پورتال خدمات الکترونیکی ایران افتتاح شد .


 در راستای اجرای تبصره 13 قانون بودجه سالجاری کشور فاز نخست پورتال خدمات الکترونیکی ایران با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد. 
   
با توجه تبصره 3 ماده 25 نمایندگان ویژه رئیس جمهور در خصوص موضوع اصل 127 قانون اساسی در مورد اجرای تبصره 13 قانون بودجه سال 1386 کل کشور، معاونت فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متصدی راه اندازی درگاه (پورتال) واحد دولت الکترونیک شده است.
با توجه به حجم سنگین این پورتال، این پروژه در قالب چند فاز اجرایی مستقل توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شد که امروز سه شنبه فاز اول آن با حضور محمد سلیمانی وزیر ارتباطات و عبدالمجید ریاضی معاونت فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات راه اندازی شد. در فاز نخست، پورتال خدمات الکترونیکی ایران یک پایگاه خدمات رسانی جامع است که تمامی خدمات الکترونیکی و جایگاه های اینترنتی ایرانی را به تفکیک موضوعی ارائه می دهد.

 

هدف اولیه از راه اندازی پورتال

هدف اولیه این پورتال فراهم آوردن محیطی جهت متمرکز سازی سرویسهای دولتی و حتی غیر دولتی است که مورد نیاز مردم است. در انتهای این مرحله انتظار می رود، مردم ایران بتوانند از طریق این درگاه، خدمات و اطلاعات مورد نیاز را جستجو و استفاده کنند. جهت سهولت موضوع، پورتال خدمات الکترونیکی ایران علاوه بر بهره گیری از یک موتور جستجوی قدرتمند، از سرویسهای اطلاعاتی غنی "فهرست سرویسهای الکترونیکی" و "فهرست سایتها" بهره مند شده است.


ویژگیهای پورتال

این پورتال با استفاده از نیروی توانمند متخصصان ایرانی و با رعایت استانداردها و نرم افزارهای آزاد، طراحی و برنامه سازی شده است. تمامی برنامه های استفاده شده در این پورتال از سیستم عامل تا بانکهای اطلاعاتی و غیره از محصولات و برنامه های متن باز مانند لینوکس استفاده شده است که مشکل حق لیسانس نرم افزاری برای آن وجود ندارد. در طراحی هسته سامانه، رابط کاربری و ظاهر گرافیکی از آخرین استانداردهای نرم افزاری مانند UML، XML، WEB Service، AJAX و غیره استفاده شده که خود نشاندهنده به روز بودن دانش فناوری اطلاعات در داخل ایران است. بانک اطلاعاتی سامانه که بانک متن باز MySQL است، با توجه به نحوه طراحی بانک اطلاعاتی، کاملا مقیاس پذیر برای گسترده شدن روزافزون پورتال است.


افق پورتال خدمات الکترونیکی ایران

افق پورتال خدمات الکترونیکی ایران، افزایش و تامین فعالیتهای مردم ایران در دنیای مجازی اینترنت است. با توجه به سیاست های "دولت الکترونیک" و با به وجود آمدن سرویس های الکترونیکی توسط نهاد ها و سازمان اجرایی ها، این خدمات در پورتال خدمات الکترونیک ایران جمع بندی خواهند شد. در آینده ای نه چندان دور، پورتال خدمات الکترونیکی ایران، مرجع جستجوی تمامی اطلاعاتی است که هر ایرانی در فضای مجازی به دنبال آن می شود.

 

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما
بنده به عنوان یک مهندس نرم افزار تازه استخدام ثبت احوال که صدور شناسنامه نوزاد را اداره می کنم برای خودم متاسفم که با تمام تخصصم چه در وب و چه در Application و با وضع نا بسامان IT در ثبت احوال این قدر عقبیم.- حسین