مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,28 خرداد 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 270منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006281 13:45:00 | 1396/6/21

یک گروه هکری با در دست گرفتن کنترل سیستم‌های مربوط به شبکه‌های توزیع برق در امریکا و اروپا در حال آماده‌سازی خود برای اجرای حمله هکری بی‌سابقه هستند.

محققان امنیتی از سال‌ها قبل در مورد احتمال از کارافتادن نیروگاه‌ها و شبکه‌های توزیع برق به علت حملات هکرهای اینترنتی سخن می‌گویند و به نظر می‌رسد عملی شدن این تهدیدها نزدیک است.
گزارش تازه موسسه امنیتی سمانتک نشان می‌دهد گروهی هکری موسوم به Dragonfly بخش‌های انرژی و برق در امریکا و اروپا را هدف گرفته‌اند و با جمع‌آوری اطلاعات ضروری در مورد نحوه عملکرد این دو بخش می‌خواهند کنترل کامل سیستم‌های مربوطه را در دست بگیرند.

گروه Dragonfly در سال ۲۰۱۴ هم با حمله به سیستم های انرژی و برق در امریکا و برخی کشورهای اروپایی خبرآفرین شده بودند. در سال ۲۰۱۶ تحقیقات مفصل مشترکی در این زمینه توسط وزارت امنیت داخلی امریکا و اف بی ای صورت گرفت و Dragonfly یک گروه هکری روسی معرفی شد. هر چند سمانتک از نسبت دادن این گروه به دولت روسیه که روال همیشگی رسانه‌های غربی است، خودداری کرد.

خطرناک‌ترین حملات هکری Dragonfly در دسامبر سال ۲۰۱۵ رخ داد و این گروه با جمع‌آوری اطلاعات لازم توانست حفره‌های امنیتی در رایانه‌های فعال در نیروگاه‌های برق را شناسایی کند. این گروه با تهیه اسکرین شات از گراف‌های صفحات کنترل رایانه‌های نصب شده در نیروگاه‌ها از جزییات عملکرد آنها مطلع شده و حالا آماده خرابکاری است.

سمانتک هشدار داده که برای مقابله با موفقیت این حمله رمزگذاری داده‌های حساس، استفاده از کلمات عبور قوی و سیستم تایید هویت دومرحله‌ای و بهبود روش‌های دفاعی سایبری ضروری است.

()