مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,28 خرداد 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 275منبع: ايرنا
کد خبر : 10006277 08:25:00 | 1396/6/21

در مذاکرات سیدکاظم سجادی سفیر ایران و آشوت مانوکیان وزیر زیرساخت‌های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در ایروان، مراحل ساخت خط سوم انتقال برق بین دو کشور بررسی شد.

در این دیدار، افزون بر حوزه انتقال برق، راهکارهای توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های گوناگون و رفع موانع مورد تبادل نظر قرار گرفت.
در این مذاکرات، طرفین با مثبت خواندن همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، جاده‌ای، کشاورزی و تجارت بر ارتقای بیش از پیش سطح مناسبات به‌ویژه اجرای به موقع خط سوم انتقال برق تاکید کردند.
برگزاری نشست‌های مشترک گردشگری، معرفی توانمندی‌های این حوزه بین دو کشور و فراهم نمودن فضای فعالیت شرکت‌های گردشگری ایرانی در ارمنستان از جمله محورهای پیشنهادی سفیر ایران بود که طرف ارمنستانی از آن استقبال کرد.
در پایان ملاقات نیز طرفین حضور بیش از 40 شرکت ایرانی در نمایشگاه اختصاصی چهار روزه جمهوری اسلامی در ارمنستان را که 31 شهریور گشایش می‌یابد به‌عنوان فرصتی برای افزایش همکاری‌ها از جمله تبادل نظر، معرفی کالاها و محصولات ایرانی و انعقاد قراردادهای همکاری بین شرکت های ایرانی و ارمنی دانستند.
ایران و ارمنستان که دارای دو خط ترانزیت برق هستند، طرح سومین شبکه را در حال اجرا دارند که زمینه پیوستگی با کشورهای مختلف را ایجاد می‌کند.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، تنها کشور عضو اتحادیه اوراسیا است که با ایران مرز زمینی دارد و با ترکیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان نیز هم مرز است.

()