مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,28 خرداد 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 271منبع: ايسنا
کد خبر : 10006260 08:46:00 | 1396/6/19

معاون توزیع توانیر گفت: میزان پیک‌سایی در زمان اوج مصرف در کشورهای توسعه یافته دنیا نسبت به پیک حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است که خوشبختانه ما نیز توانستیم نسبت به پیک ۵۵ هزار و ۴۰۰ مگاواتی امسال چیزی حدود ۹ درصد کاهش مصرف را داشته باشیم.

محمودرضا حقی‌فام، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با اشاره به برنامه‌های انجام شده برای عبور از پیک تابستان سال جاری اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار بود در تابستان سال جاری، از طریق انجام تدابیر مختلف بتوان در زمان اوج مصرف برق در کشور چیزی حدود ۴۰۰۰ مگاوات پیک سایی انجام داد که خوشبختانه توانستیم این هدف را محقق کنیم.
وی افزود: از طریق اجرای ۴ برنامه اصلی «مولدهای خودتامین»، «ذخیره عملیاتی»، «تعمیرات و تعطیلات صنایع در ساعات اوج مصرف» و «مدیریت بار چاه‌های کشاورزی» توانستیم چیزی حدود ۳ هزار و ۹۶۸ مگاوات پیک‌سایی را در همان ساعت اوج مصرف انجام دهیم.
وی تصریح کرد: این میزان پیک‌سایی در ساعت اوج مصرف تقریبا برابر با استانداردهای جهانی در حوزه مصرف بود.
حقی‌فام اضافه کرد: معمولا میزان پیک‌سایی در زمان اوج مصرف در کشورهای توسعه یافته دنیا نسبت به پیک حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است که خوشبختانه ما نیز توانستیم نسبت به پیک ۵۵ هزار و ۴۰۰ مگاواتی امسال چیزی حدود ۹ درصد کاهش مصرف را داشته باشیم.
وی ادامه داد: برای حصول چنین هدفی بیش از ۱۷۰۰۰ قرارداد با مشترکان در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و تجاری که عمدتا جزو مشتکان دیماندی و پرمصرف بودند، بسته شده است که ساعت‌های کار مداوم همکاران و رصد لحظه به لحظه شبکه را می‌طلبید.

معاون توزیع توانیر با اشاره به سهم هر کدام از ۴ برنامه اصلی این معاونت در پیک‌سایی تابستان امسال گفت: سهم مولدهای خودتامین ۱۱ درصد، سهم طرح ذخیره عملیاتی ۴۳ درصد، مدیریت بار چاه‌های کشاورزی ۱۹ درصد و در نهایت سهم تعطیلات و تعمیرات صنایع در زمان اوج مصرف ۲۷ درصد بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه روند استفاده از وسایل پرمصرف در کشور از جمله سایل سرمایشی بسیار زیاد شده و همچنین نظر به اینکه مبحث ۱۹ ساختمان در کشور کمتر جدی گرفته می‌شود، پیش‌بینی ما این است که در سال آتی نیز ما شاهد روند رو به رشد مصرف برق در کشور باشیم.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که علاوه بر این مسايل خوشبختانه مصرف انرژی در بخش صنعت کشور نیز روند رو به رشدی را طی می‌کند به‌طوری‌که در ۵ ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ ما شاهد رشد ۶.۵ درصدی مصرف برق در کشور بودیم.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین امیدواریم با تدوین سیاست‌های کاربردی و مناسب و استفاده از ظرفیت‌های قانونی از جمله الزام سازمان‌های دولتی به تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی از انرژی‌های نو و... بتوانیم ماننده امسال در سال آتی نیز بر این امر فایق آییم. 

()